Przemówienia dla dużej grupy ludzi są istną zmorą. Pisanie przemówień to jednak solidny sposób, żeby przygotowywać się do powszechnego występu. Zapisując przemówienia wypada pamiętać o tym, by były one na temat. Warto też wziąć pod szczególną uwagę okoliczności – inne będzie przemówienie poważne, a inne w gronie bliskich. Swobodne przemówienia pełne anegdot nie sprawdzą się w wypadku przemówień oficjalnych (oraz odwrotnie).
przemowa
Jednakże nie jedynie słowa są ważne – podczas przemówienia liczy się też mowa ciała ludzkiego. Baczna obserwacja zachowań, sposobu poruszania się, dynamiki ruchu oraz gestykulacji bywa często pewniejszym źródłem informacji niż najpoprawniej opłacany oraz najodpowiedniej wyszkolony szpieg. Jak to całkowicie działa oraz o czym nas informuje?
http://www.przemowienia.pl/poradnik.html” title=”baza przemówień”>jak napisać przemówienie
Aby dokładnie poznać schemat mowy ciała trzeba cofnąć się do czasów, gdy gatunek nie potrafił jeszcze porozumiewać się za pomocą mowy. Komunikacja na poziomie zwierząt opiera się w zasadzie na jednoznacznie odbieranych gestach. Reasumując – pisanie przemówień wcale nie musi być kłopotliwe – wystarczy skupić się na tym, co pragniemy przekazać słuchaczom oraz ubrać nasze myśli w słowa a także delikatne żarty i przerywniki. Pamiętajmy o zachowaniu godziwej ostrożności a również szacunku. Inspiracji można również szukać w sieci – obecnie jest dużo witryn internetowych, które oferują gotowe przemówienia a także wiele portali, na których znajdziemy osoby piszące treści przemówień. Nie musimy się w takim razie troskać, a jeżeli wybitnie nie znamy się na pisaniu przemówień – należałoby to zlecić dla zawodowców.