Dobra włoska restauracja
Masz ochotę smacznie zjeść? Wśród szerokich możliwości, które daje kuchnia europejska na główną uwagę zasługuje kuchnia włoska. Dlaczego? Otóż z tego powodu, że włoska kuchnia to różnorodność aromatów, kolorów i spora dawka zdrowia.

Charakterystyczne włoskie przyprawy

Naszym rodakom restauracja włoska, kojarzy się głównie z pizzą i makaronem oraz czasem z winem. Tymczasem włoskie gotowanie to również takie smakołyki jak dojrzałe sery czy świeże warzywa.

Podstawowe jedzenie włoskie

Makarony są podstawą kuchni włoskiej. Włosi przygotowują makarony w kilkudziesięciu rodzajach. W zasadzie niełatwo wymyśleć składniki których nie da się dołączyć do tej potrawy. kuchnia włoska w Krakowie Ryby, szeroki wybór mięs, np. jagnięce czy drobiowe oraz rożnorodne przyprawy, sprawiają, że pasty nie są w stanie się przejeść.

Kolejną charaterystyczną potrawą jest pizza. Wprawdzie nie pochodzi ona z Włoch tylko ze starożytnej Grecji. Znana jest jednak jako włoskie danie. Prawdziwa pizza włoska to niezbyt grube ciasto oraz niezbyt duża ilość składników. Najprostsza wersja pizzy to pizza z sosem pomidorowym i mozarellą. Krucha pizza to rozkosz podniebienia, ale również spora ilość kalorii. Uważaj na nią, jeśli masz zamiar być „fit”.

Włoskie dania to coś więcej niż tylko pizza i makaron. To też canelloni, focaccia, ravioli oraz liczne desery – np. tiramisu czy panettone. Odwiedzając restaurację włoską nie można nie spróbować wina czy dojrzałych serów- gorgonzoli, mozarelli lub grana padano.
Zobacz film