Motocykliści lub kierowcy różnorodnego rodzaju samochodów świetnie zdają sobie sprawę z tego, że by zdołać upajać się swoim pojazdem podczas sezonu (czy to letniego, czy też zimowego), trzeba go stosownie przygotować. Wiele osób jednakże nie stosuje jednakowej zasady w stosunku do rowerów, a to znaczny błąd. Rower, tak samo jak inne środki lokomocji, potrzebuje uwagi swojego właściciela – jeżeli o to zadbamy, odwdzięczy się nam bezawaryjnością w czasie przeróżnych przejażdżek i rowerowych wypraw.

Opony rowerowe 29 duro

Wprawdzie rower to nie samochód ani motor, toteż lista prac, jakie powinniśmy zrealizować w czasie przedsezonowego serwisu jest nieco krótsza. Niemniej warto się jej przyjrzeć oraz skonfrontować z stworzonym przez nas rowerem. Oto, o co powinniśmy zadbać przed rozpoczęciem rowerowego sezonu:

* Łańcuch – przed pierwszą przejażdżką warto spowodować stan napędu roweru. Mowa o łańcuchu – analizujemy jego naciąg. Jeżeli łańcuch jest uszkodzony, nazbyt luźny lub ewentualnie nadmiernie naciągnięty – należy go słusznie naciągnąć. Ponadto należy go nasmarować specjalnym smarem do łańcuchów rowerowych – to wydłuży jego żywotność.
* Opony – prócz tradycyjnego napompowania opon do wymaganej ilości ciśnienia (ilość wymaganych barów odnajdziemy na oponie), należy sprawić, czy opony w rowerze nie potrzebują wymiany. W wypadku pęknięć czy też przesadnego zużycia bieżnika – opony trzeba wymienić. Nie pragniemy przecież, żeby podczas dalszej wyprawy rowerowej opony odmówiły posługi.
* Hamulce – stan układu hamulcowego w rowerze ma gigantyczny wpływ na bezpieczeństwo jazdy, skutkiem tego należy uczynić poprawność działania hamulców oraz stan klocków hamulcowych. Jeżeli są nadmiernie wyeksploatowane – warto je wymienić.
* Sprawdzenie śrub oraz oświetlenia – przed pierwszą przejażdżką warto spowodować luz nadrzędnych śrub konstrukcji roweru, a kiedy odnajdziemy poluzowane śruby – dokręcić je. Oprócz tego warto uczynić detale oświetlenia – pragniemy jakkolwiek być widoczni na drodze.

To bazowa lista czynności, które należy zrealizować przed główną przejażdżką. Po zimie warto też rower szczegółowo umyć i pokryć zabezpieczającymi specyfikami – to właśnie dzięki temu będzie lepiej chroniony w trakcie całego sezonu.