Prawdziwie włoska restauracja – klasyczne menu

Włoskie restauracje to w kraju najbardziej popularny typ gastronomii. Cenimy włoskie jedzenie bo jest pyszne, sycące i nie jest kosztowne. Z całą pewnością najczęściej jemy makarony. Bardziej zaznajomieni z kuchnią włoską konsumenci próbują mniej znane dania takie jak risotto, gnocchi i desery włoskie.
Rozglądając się za smaczną restauracją włoską należy zwrócić uwagę na kilka elementów: czy restauracja stosuje włoskie składniki, czy w karcie są też mniej typowe włoskie potrawy, czy karta win, oferuje typowo włoskie wina. Włoskie potrawy to duża wielość smaków oraz potrawy z różnych części kraju. W mistrzowskiej restauracji poczujemy naturalny klimat Włoch.

Kuchnia włoska nie jest trudna, ale to wcale nie oznacza, że jest mniej smaczna Z czystym sumieniem można stwierdzić, że jest to jedna z najsmaczniejszych kuchni w Europie .

Dobre wina włoskie

Jakakolwiek restauracja włoska, która pretenduje do tytułu bycia ekskluzywnym punktem na gastronomicznej mapie miasta, nie może ignorować wina. Kolacja na włoską modę bez wyjątku powinien obejmować też trunek. Odrobina czerwonego wina to dla Włochów cos zupełnie naturalnego. kuchnia włoska Kraków Klasyczne wina z Włoch to przede wszystkim montepulciano d’abruzzo z Abruzji, lombardyjskie oltrepo pavese i marsala z Sycylii. Restauracja włoska – jeśli rzeczywiście chce być postrzegana jako prawdziwie włoska, musi posiadać szeroką kartę win.

Klasyczna kuchnia włoska

Chcąc zrozumieć wyjątkowość kuchni włoskiej bez wahania trzeba poszukać restauracji, która potrafi przygotować nie tylko makaron i pizzę.
Zobacz film